7 Ağustos 2015 Cuma

Kaneviçe İşlemeli Pike

Günaydın arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi, özellikle ev tekstili alanında eski kaneviçelerin, dantellerin değerlendirilmesi suretiyle üretilen ürünlere ilgi epeyce arttı son dönemlerde. Eski dantel, eski kaneviçe terimlerini "eski tarihlerde örülmüş/işlenmiş" anlamında  kullanıyoruz elbette. Zira dantel olsun, kaneviçe vb diğer işlemeler olsun, işlendiği, aplike edildiği kumaş eriyip yıpransa bile asla değerini kaybetmiyor, fiziki anlamda eskimiyor, bilakis "antika eser" statüsüne gelip daha da değerleniyor.  

Ev tekstili ürünlerine oldukça meraklı olan sevgili halam, "kız beşikte, çeyiz sandıkta" geleneğinden yola çıkarak, gençliğinde işlediği bir kaneviçeyi kızımın çeyizi için pike üzerine aplike ettirerek harika bir örtü hazırlatmış. Fikir vermesi adına işte karşınızda;

  

Şu desendeki ince işçiliğe bakar mısınız? Bravo halacım, ellerin dert görmesin;


Funda'ya gösterdik ailecek, "bak kızım büyük hala senin için yaptırmış bu ciciyi" dedik, "hııı, güzel" diyerek hızla uzaklaştı ortamdan:)) E küçük ne de olsa, ancak büyüdüğünde anlayacak değerini tabiiki:) 


Güzel bir hafta sonunuz olsun,
Sevgilerimle,
 

9 yorum:

 1. Halanızın ellerine sağlık. Gerçekten çok değerli..
  Kızınız da iyi günlerde kullansın.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 2. Sizin yaptığınız çalışmalara benziyor , yapanların eline sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel olmuş Mutlu günlerde kullanılsın inşallah. Bende de var 2 takım. Kayınvalidem kızıma yaptırmış çeyizlik .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, kızınız güle güle kullansın.

   Sil
 4. harika olmuş. Kanaviçe tablo gibi keşke pano yapılsaydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Pano olsaydı biraz kesmek gerekirdi sanırım, ince uzun bir işleme, sanırım halam sedir örtüsü olarak işlemiş zamanında.

   Sil