3 Temmuz 2015 Cuma

Çiçek toplayan "Güneş Şapkalı Kız"

Merhaba arkadaşlar;

Cici bir pano ile karşınızdayım;
En sevdiğim aplike figürleri arasında yer alan "Sunbonnet Girl" ile brezilya nakışı içeren bu pano sergide yer alan çalışmalarımdan biriydi.  
 El sanatlarına ilgi duyup da bu sevimli figürü sevmeyen pek yoktur sanırım. Yüzü daima kocaman terekli bir şapka ile gizlenmiş olan bu sevimli karakter (Sunbonnet Sue olarak da bilinir), ilk olarak 1867 yılında İngiltere'de Kate Greenway'in illüstrasyonlarını gerçekleştirdiği resimli çocuk kitapları dizisi ile hayat bulmuş. 1902'de Bertha Cobbert isimli yazar tarafından "Sunbonnet Babies" isimli kitap serisi hazırlanarak "Sarsak Balıkçı Fred",  " Sue'nun aşkı Sam", "Sunbonnet Twins" gibi karakterler eklenmiş  ve bu sevimli karakterler,  kupalar, kartpostallar gibi pek çok farklı alanda kullanılmaya başlanmış. 1915 yılında ise ABD'de Alice Brown tarafından ilk kez patchwork yorgan yapımında kullanılmış. Aradan geçen uzun bir dönem sonrasında 1980'lerde yeniden popüler olmuş. Özellikle nakış, aplike ve patchwork alanlarında çok sıklıkla kullanılmaya devam ediyor bildiğiniz gibi.
 
Bu tabloyu hazırlarken önce figürün aplikesini   yerleştirdim. Her bir parçasını şablona göre ayrı ayrı kesip, çift taraflı tela ve ütü kullanarak kumaşa sabitledim ve sonrasında elde battaniye ilmeği ile kenarlarını tamamladım.


Mutlu hafta sonları dilerim hepinize;
Sevgilerimle,
 

2 yorum:

 1. Ben bu bloga her girdiğimde "hariha görünüyor, elinize sağlık" yazmaktan başka bir şey gelmiyor elimden:)
  Ama öyle, ben ne yapayım? :)
  Pek güzel, pek sevimli.
  Ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Beyza hanım, gelmeniz yeter, sevgilerimle:)

   Sil